NillFlex Pulse Oksimetre

NillFlex Pulse Oksimetre

NillFlex Pulse Oksimetre
MARKALAR

Pulse oksimetre, dakikadaki kalp atış hızını ve kandaki oksijen seviyesini en kolay ve hızlı şekilde ölçebilen, ayrıca kayıt atına alabilen bir cihazdır. Teknolojinin gelişmesiyle 1970’li yıllarda üretilmiş ve hastanelerde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle anestezi ve yoğun bakım ünitelerinde vazgeçilmez tıbbi cihazlardan biri olmuştur. Sadece ölçüm yapan cihazlar olduğu gibi ölçüm verilerini kayıt altına alabilen cihazlar da vardır. Kayıtlar, cihazın kendi ekranından veya bir bilgisayara bağlanarak incelenebilir. Ayrıca internet bağlantısı yapılabilen pulse oksimetreler ölçüm verilerini sunucu üzerine kayıt edebilir. Böylece tüm kayıtlara her zaman ulaşmak mümkün olmaktadır. Pulse oksimetre cihazları günümüzde sağlık kuruluşlarının neredeyse her biriminde bulunur. Cebe girebilen boyutlarda üretilebildiği için doktorlar ve hemşireler yanında taşıyabilir. Sağlık kuruluşları dışında, hastaların evde bakılması sürecinde de en gerekli cihazlardan birisidir.

Söz konusu cihazda bir ışık kaynağı ve algılayıcıdan oluşan sensör aparatı bulunmaktadır. Bu sensör aparatının arasına parmak veya kulak memesi gibi organlar koyularak kolayca ölçüm yapılabilmektedir. Cihazın temel çalışma prensibi ise çok basittir; alyuvarların içinde bulunan hemoglobinin, oksijen tutup tutmamasına göre ölçüm yapmaktadır. Cihazda bulunan sensör, oksijen oranını saptamak için kanın rengini kullanmaktadır. Bunu yaparken bir taraftan kırmızı ve kızılötesi ışık gönderir, diğer tarafta bulunan algılayıcı sayesinde de ölçüm yapar. Alyuvarların yeteri kadar oksijenli olup olmamasına bağlı olarak kanın renk tonunda değişiklik olmaktadır. Bol oksijenli kan, parlak kırmızı renktedir ve pulse oksimetreden gönderilen ışığın çoğunu absorbe eder. Karşı tarafa ulaşan ışık miktarının ölçümü sayesinde oksijen saturasyonu belirlenir.

Pulse oksimetre cihazları aynı zamanda dakikadaki kalp atış hızını da ölçer. Cihazdaki sensör atardamarın dakikadaki atış sayısını belirleyebilmektedir. Böylece hastanın dakikadaki nabız sayısı da görüntülenebilir. Sensörün kalitesi yükseldikçe ölçüm doğruluğu da artacaktır. Özellikle çocuk hastalarda daha kaliteli sensör içeren cihazlar tercih edilmelidir. Aksi halde gecikmeli veya yanlış değerler görüntülenebilir. Pulse oksimetre yaşamsal parametreleri gösteren tıbbi bir cihaz olduğu için hastaya uygun olan cihazın kullanılması gerekir.

 

* KOLAY OKUNUR LED EDRAN

GÜÇLÜ YAY SİSTEMİ İLE PARMAĞI TAM KAVRAR VE NET SONUÇ GÖSTERİR

*OKSİJEN VE NABIZ KONTROLÜ

*20 SN İÇERİSİNDE NET ÖLÇÜM

* DÜŞÜK PİL GÖSTERGESİ

* OTOMATİK OLARAK KAPANMA ÖZELLİĞİ

* HAFİF, PORTATİF VE KOLAY KULLANIM

* 180 DERECE DÖNDÜRÜLEBİLİR EKRAN

* İKİ ADET AAA PİL İLE ÇALIŞMA ÖZELLİĞİ

Footer cover

Sağlıkla Kalın !

Footer cover